fbpx

Uprawa konopi siewnych

Historia Cannabis sativa

Cannabis sativa L. – powszechnie znana jako konopia siewna to roślina uprawiana już tysiąc lat przed naszą erą. Dawniej plantacje konopi stanowiły znaczną część upraw rolnych naszej planety. Pozyskane z nich rośliny wykorzystywane były m. in. do wytwarzania tkanin, papieru, perfum, leków czy też oleju opałowego. Konopia nosiła miano najbardziej wytrzymałego włókna, z którego wytwarzano liny. Z kolei świeże liście i nasiona, z powodu wyjątkowo wysokiej zawartości białka wykorzystywane były w kuchni.

Pod koniec XIX wieku popularność zyskała bawełna, czego następstwem był spadek zapotrzebowania na konopie siewne. W przeciwieństwie do uprawy konopi – która jest w 100% naturalna i nie wymaga ingerencji chemikaliów – plantacje bawełny potrzebują stosowania nawozów sztucznych, co ma wysoce negatywny wpływ na środowisko.

Na początku XX wieku już mało kto pamiętał o tej niesamowitej roślinie, jednak trend na konopie siewne powrócił w ostatnich latach. Z dnia na dzień zyskują one na popularności, szczególnie wśród pasjonatów zdrowego stylu życia i lekarzy zainteresowanych niekonwencjonalnymi metodami leczenia. Jak wynika z najnowszych badań – konopie siewne posiadają szerokie spektrum zastosowań w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości i chorób cywilizacyjnych. 

Uprawa konopi siewnych

Cannabis Sativa słyną wśród plantatorów ze swojej bezproblemowości. Uprawa tych roślin jest wyjątkowo prosta. Niektórzy rolnicy twierdzą nawet, że konopie wystarczy zasiać i po odpowiednim czasie zebrać. Odpowiednie pH gleby, na której siane są konopie powinno znajdować się w przedziale 6.0 – 7.6.

W przypadku prowadzenia plantacji konopi siewnych jedynym problemem mogą okazać się zbiory. Rośliny te w dość krótkim czasie osiągają nawet do 4 metrów wysokości, przez co gospodarstwa niewyposażone w odpowiednie maszyny mogą napotkać pewne trudności. Przed rozpoczęciem przygody z uprawą konopi siewnych warto więc zasięgnąć porady u bardziej doświadczonych plantatorów. 

Konopie siewne w Polsce

Kiedyś w Polsce uprawy konopi siewnych cieszyły się rekordową popularnością. W XX wieku zajmowały one ponad 30 tysięcy hektarów naszego kraju. W kolejnych latach z powodu braku zapotrzebowania na konopie ilość uprawianych plantacji malała, jednak  po 2004 roku odnotowano ponowny wzrost upraw. Obecnie konopie siewne przeżywają swój renesans, a popyt na te wyjątkowe rośliny zwiększa się z dnia na dzień. 

100% ekologiczne

Ze względu na wyjątkowo przyjazny konopiom klimat Polski  oraz przepisy prawne, popularność na sianie konopi wzrasta w zawrotnym tempie.

Niezwykle istotnym atutem plantacji konopnych jest to, iż są one w 100% ekologiczne. Oznacza to, iż do prawidłowego rozwoju rośliny nie jest wymagane użycie nawozów sztucznych. Dodatkowo konopie same radzą sobie z chwastami, dzięki czemu nie ma konieczności chemicznego odchwaszczania upraw.